新加坡六合彩资料

Search

Hall of Fame

Academia

College Dux

2023 – Shelby Edmonds

2022 – Lana Vellamaruthinkal

2021 – Byron Sims

2020 – Maddison Kirkman

2018 – Josephine Miles

2017 – Lauren Hester

2016 – Claudia Talon

2019 – Daniel Hester

2015 – Bethan Scully

2014 – Riley Sapdaro

2013 – Todd Buschkuehl

2012 – Jake Busche

2011 – Jessica Hart

2010 – Shaun Collins

2009 – Elizabeth Crerar

2008 – Lisa Brown

2007 – Rebecca Greer

2006 – Alex Wood

2005 – Amy Purkiss

2004 – Cassie Corvino

Leadership

College Captains

2024 鈥 Jorja Ambrose, Lachlan Culton, Eli Aguis, Tara Noy, Gus Morrison

2023 鈥 Chiara Ferra, Shelby Edmonds, Lucas Medew, Amelia Dimech, Jenaya Bartlett

2022 鈥 Kiraley Noy, Flynn Vaughan, Raya Stinchcomb, Nathan Guinea

2021 – Jasmine Hofen, Tighe Perkins, Maddi Dexter, Callum Slee

2020 鈥 Caitlin Aedy, Jake Osborne, Lauren Saker, Aidan Arder-Lang

2019 鈥 Holly Dalton, Cooper De Merlo

2018 鈥 Sean Scully, Molly Agius

2017 鈥 Ruth Goven, Cameron Mullen

2016 鈥 Shreenidhi Yavagal, Kyle Allen

2015 鈥 Holly Walker, Rauiri Macdonald

2014 鈥 Caitlyn Willmott, Lachlan Gray

2013 鈥 Kyla Venter, Joel White

2012 鈥 Maddison Hill, Jeffery Miles

2011 鈥 Nicole Sim, Joshua Burke

2010 鈥 Jessica Williams, Hayden Taylor

2009 鈥 Stephanie Wilson, John De Lellis

2008 鈥 Courtney Pender, Tom Muldoon (Note: decision to appoint one male and female captain)

2007 鈥 Rebecca Cochrane, Tammy Matthews, Adrian Moore, Jayden Smith

2006 鈥 Charlee Henderson, Shay Russi, Alex Wood, Mathew Duff

2005 鈥 Alicia Lewis, Rhiannon Leontini, Cameron Dwyer, Kary Smith

2004 鈥 Cassie Corvino, Verity Featherston, Shaun Matheson, Will Houston

Sport

Bianca Jakobson聽鈥 AFLW Carlton

James Longley聽鈥 State Champion for U21 800m 2016

Jayden Trim 鈥撀Under 14 Shotput State Champion 鈥 Victorian Schools Sport 2015.聽 Under 13 Shotput聽State Champion聽鈥 Victorian Schools Sport聽breaking a聽4 year state record set by Bianca Hansen who subsequently went on to represent Australia at the World Championships in 2016.

Matthew Rizzo聽鈥 100 metre State Champion 鈥 Victorian Schools Sport 2015

Todd Buschkuehl聽鈥 Cycling, Team Scody Down Under

Nathan Buschkuehl聽鈥 Professional Triathlete

Bailey Wright聽鈥 Professional soccer player 鈥 Preston North End 2013

Tim McGenniss聽鈥 AFL player rookie drafted to North Melbourne 2013

Liam Jeffreys聽鈥 Cross Country bike riding national champion 2013

Mitch Riggs聽鈥 US college basketball scholarship recipient 2012

Nicolas Veale聽鈥 State Baseball representative

Erin Byrne聽鈥 First Class cricketer

Courtney Haddon聽鈥 State Golf Champion

Daniel Anderson聽鈥 AFL player representing Collingwood

Chris Jones聽鈥 Professional soccer player and international representative

Paul Murray聽鈥 Winter Olympian

Jane Franklin聽鈥 First Class cricketer

Ty Mathews聽鈥 Victorian Under 16 Rugby Union representative 1988

Damian Dixon聽鈥 Winner of the Schoolboys Under 14 Boxing Title 1987

Lee 鈥楻usty鈥 Hogan聽鈥 7 Australian Motor Cross titles, 16 state titles, 31 club titles and 8th in the 鈥87 World Championships

1987 Year 7 Girls Cricket Team – First state title winners for the College

  • Vanessa Robertson
  • Susan Tredinnick
  • Caroline Sapwell
  • Lisa Holt (Vice Captain)
  • Miranda Castles
  • Melanie Mathers
  • Melissa Wood
  • Jacqui Allain
  • Gerard Rabot
  • Belinda Leeman
  • Kellie Olman
  • Jane Franklin (Captain)
  • Dianna Roberts
  • Paula Hocking
  • Ms Leanne Cooper (Coach/Teacher)

The Arts

Steven Mits (LIPLESS)聽鈥 Grammy Nominee 2016

Daniel Tan, Brooke Custerson, Mitch Summers & Tex Kennedy聽鈥 Winners of Battle of the Bands 2013

Hayley Noy聽鈥 State Schools Spectacular 鈥 lead singer 2013, invited to sing for the Queen and Prince Phillip 2013

Daniel Tan聽鈥 State Schools Spectacular 鈥 2013

Tyler Wilford聽鈥 member of Young Talent Time 2011

Riley Spadaro聽鈥 Acting Guild awards recipient 2009 鈥 2012, direct entry into the Western Australian Academy for Performing Arts 2015

Liam Dodds聽鈥 member of 鈥淏illy Elliot鈥 Sydney and Melbourne cast 2009